Tegoroczna zima daje się we znaki. Intensywne opady śniegu, duży spadek temperatury oraz wiatr powodują wiele utrudnień na drogach. Ta pora jest wyzwaniem dla każdego kierowcy, szczególnie dla tych, którzy kierują pojazdami ciężarowymi. Poprzez dużą masę załadunku, nawet mały śnieg weryfikuje umiejętności kierowcy. Takie sytuacje nie dotyczą tylko przewoźników. Spedytorzy również mają mnóstwo pracy, aby każda trasa przebiegła pomyślnie. 

Czytaj do końca, bo dziś przedstawimy rady od Mat Logistic, które ułatwią kierowcom dotarcie do celu bez niepotrzebnych komplikacji. Dodatkowo uwzględnimy 5 istotnych informacji, które powinni zastosować Spedytorzy.

Jak zachować się na drodze zimową porą – rady dla Kierowców

Oblodzona nawierzchnia i ograniczona widoczność to raczej kluczowe zimowe czynniki powodujące trudności na drodze. Nawet doświadczeni Kierowcy miewają problemy w uporaniu się w wymienionych sytuacjach. 

Kierowco! Zastosowanie poniższych wskazówek z pewnością ułatwią Ci pokonanie trasy zimą.

 • Przed podróżą dokładnie skontroluj pojazd. Co dokładnie? Ciśnienie w oponach, poziom oleju silnikowego, płynu niezamarzającego w chłodnicy, układy ogrzewania i odmrażania, oświetlenie, wycieraczki i przede wszystkim stan hamulców. 
 • Koniecznie oczyść pojazd ze śniegu i lodu oraz sprawdź widoczność lusterek i szyb. 
 • Zapakuj sobie młotek i szpachelkę. To ułatwi usunąć lód ze zbiorników powietrza. 
 • Zatankuj bak do pełna!
 • Podczas jazdy pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego odstępu i weź pod uwagę drogę hamowania w różnych warunkach. Na mokrej nawierzchni droga hamowania jest dłuższa o dwa razy, a na oblodzonej nawet o cztery. 
 • Unikaj nagłego hamowania i przyspieszenia.
 • Maksymalna kontrola podczas jazdy to podstawa. Dlatego mocno trzymaj kierownicę, abyś mógł zapanować nad pojazdem w nagłych wypadkach. 
 • Zwolnij! W takich warunkach lepiej być godzinę a nawet kilka później, aby ładunek został bezpiecznie dowieziony do celu. 
 • Uważaj na wiadukty i mosty. Na tych strukturach nawierzchnia zamarza najszybciej. 
 • Jedź zgodnie z głosem rozsądku. Jeśli czujesz się niekomfortowo, zrób sobie przerwę i nie żałuj czasu.
 • Miej przy sobie łańcuchy na koła

Nic innego nie pozostaje jak powiedzieć Ci „ Szerokości i przyczepności drogi Kierowco!” 🙂

Teraz coś dla Spedytorów

Bezpieczne pokonanie zimowej trasy nie zależy tylko od Kierowcy. Właściciel firmy spedycyjnej też ma dużo pracy związanej z przygotowaniem się do zimowych transportów. Poniżej przedstawię istotne kroki, które powinny zostać wykonane przez każdego spedytora.

Transport zimą – 5 istotnych rzeczy,  które powinien stosować każdy Spedytor 

 1. Ogumienie – należy o tym wspomnieć mimo, iż jest to rzecz oczywista jak „wschód słońca”. Ale niestety nie każdy Spedytor myśli o bezpieczeństwie swoich Kierowców. Nie raz policjanci kontrolując pojazd ciężarowy napotykają „łyse opony” albo nawet letnie. Głębokość bieżnika zimą powinien wynosić minimum 4 mm. 
 2. Łańcuchy każdy spedytor powinien zaopatrzyć swoich kierowców w łańcuchy. Stosuje się je tylko na drogach oblodzonych i ośnieżonych oraz w miejscach oznaczonych odpowiednim znakiem drogowym. 
 3. Znajomość przepisów w poszczególnych krajach – oddelegowując swoich kierowców w poszczególne kraje, musisz znać panujące tam przepisy. 
 4. Oddaj pojazd do serwisu – przed okresem zimowym pojazdy powinny przejść dokładny przegląd, w tym sprawdzenie ogrzewania, kondycji układu chłodzącego, oświetlenia i stanu ogólnego silnika.
 5. Zainwestuj w kursy dla kierowców – nie ma nic lepszego jak doświadczony kierowca. Nie inwestując w edukacje swoich Przewoźników, możesz stracić więcej niż mogłoby się wydawać. 

Podsumowanie

Wdzisiejszym artykule było dla każdego coś dobrego. Zima to trudny czas. Wiele z nas stoi w korkach, bo miasta są „sparaliżowane” występującą zimową aurą. Stosując powyższe rady, transport powinien być sprawniejszy. Możemy uniknąć wielu nieoczekiwanych i niepotrzebnych sytuacji. 

Pozostaje Nam tylko życzyć wszystkiego dobrego na tę zimę i byle do wiosny! 🙂