Z dniem 1 styczeń 2021 nastąpiła nowelizacja zasad w imporcie i exporcie towarów z krajów UE do Wielkiej Brytanii. W dzisiejszym artykule dowiesz się istotnych informacji na temat wymaganych dokumentów i zezwoleń, które musi przygotować Przedsiębiorca. 

Czego konkretnie dotyczy nowelizacja przepisów? 

Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Nowe przepisy dotyczą przede wszystkim odpraw celnych w exporcie i imporcie towarów między krajami UE, a Wielką Brytanią. Podmioty prowadzące handel z Wielką Brytanią (Szkocja, Anglia, Irlandia i Walia), koniecznie muszą zaopatrzyć się w numer EORI. Wymiana towarów będzie podlegać kontrolom na tle bezpieczeństwa i ochrony. 

Co to jest numer EORI? 

EORI jest to unijny system identyfikacji i rejestracji podmiotów prowadzących wymianę międzynarodową. Zawiera on regulacje celne dla towarów wysyłanych między krajami UE, a krajami z poza UE.

Od stycznia 2021, numer EORI  jest niezbędny dla każdego przedsiębiorcy, który planuje wymianę towarową z Wielką Brytanią, w tym do odprawy celnej. Pozwala on na legalną wymianę handlową. Wystąpienie o nadanie numeru EORI jest zadaniem Przedsiębiorcy. Bardzo ważne jest, aby Przedsiębiorca znał numer EORI swojego odbiorcy w Anglii. 

W zależności od rodzaju wysyłanych towarów, oprócz numeru EORI i znajomości numeru EORI swojego Odbiorcy, Przedsiębiorca musi dodatkowo przygotować odpowiednie dokumenty, w tym między innymi fakturę handlową oraz list przewozowy. 

Wymiana handlowa między Polską a Anglią w praktyce

W przypadku exportu do Anglii

Agencja celna w Polsce dokonuje na rzecz Klienta odprawę celną exportową. Po dokonaniu tej procedury, towar wysyłany jest do Anglii. Korzystna jest sytuacja, gdzie, Odbiorca towaru z Anglii wskazuje Agencję Celną lub Pośrednika, który dokona odprawy celnej w Anglii. Dlatego warto zawsze zapytać o tę informację swojego odbiorcę. 

W sytuacji, gdy nie ma wyznaczonej placówki, kierowca kieruje się do jednego punktu kontroli z poniżej wymienionych:

  1. Sevington (przywóz i wywóz towaru) Lokalizacja: Mersham, Ashford, TN25 6GE 
  2. Ebbsfleet (wywóz towarów) Lokalizacja: International Way, Ebbsfleet Valley, DA10 1EB 
  3. Port lotniczy North Weald  (wywóz towarów) Lokalizacja: North Weald Airfield, Merlin Way, North Weald Bassett, Epping, CM16 6GB 
  4. Birmingham Airport (przywóz i wywóz towarów) Lokalizacja: Birmingham International Airport, BHX Car Park 6, B26 3QY 
  5. Warrington (przywóz i wywóz towarów), Lokalizacja: Barley Castle Lane, Appleton Thorn, Warrington, WA4 4SR 
  6. Zachodni port Dover (przywóz towarów) Lokalizacja: Dover Western Docks, Lord Warden Square, Dover, CT17 9DN 
  7. Stop 24 (przywóz towarów), Lokalizacja: Folkestone Services Junction 11 M20, Hythe, CT21 4BL 
  8. Ashford, Waterbrook (przywóz i wywóz towarów), Lokalizacja: Waterbrook Avenue, Ashford, Kent, TN24 0GB 
  9. Holyhead (przywóz i wywóz towarów), Lokalizacja: Birmingham International Airport, BHX Car Park 6, B26 3QY 

W przypadku importu z Anglii

W sytuacji, gdzie dokonujemy zakupu towaru z Anglii, zostaje on odprawiony w exporcie. W Polsce, po stronie Przedsiębiorcy jest odprawa importowa na terenie naszego kraju. Mat Logistic proponuje wskazanie upoważnionej Agencji Celnej. 

Podsumowanie

Nowelizacja przepisów zazwyczaj wiąże się z dodatkową trudnością dla Klientów. Dlatego Mat Logistic wspiera swoich Klientów na każdym etapie. Jeśli coś nadal jest niezrozumiałe i masz pytania, to skontaktuj się nami. Rozwiążemy Twoje wątpliwości! 🙂

biuro@matlogistic.pl
+ 48 663 344 349