transport autonomiczny

Jeszcze do niedawna rzeczą trudną do pojęcia wydawał się asystent parkowania, który bez ingerencji człowieka odnajdzie wolne miejsce i samodzielnie zaparkuje nasze auto. Dziś na rynku znajdziemy pojazdy już nie tylko z dodatkowymi systemami wspomagania, ale także takie, które całościowo kierowane są zdalnie, bez konieczności działania osoby fizycznej w pojeździe. Z tego względu powstał kolejny rodzaj transportu, który brzmi transport autonomiczny.

Dziś przedstawimy Państwu czym jest transport autonomiczny oraz przybliżymy o nim kilka ciekawostek. 

Czym jest transport autonomiczny?

Transport autonomiczny jest to nowa wizja Ministerstwa Infrastruktury oraz Polskiego Instytutu Ekonomicznego, która uwzględnia nowelizacje w transporcie i rolę technologii automatycznej. Trend ten został opisany w 9. edycji raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pt. „Monitoring trendów w innowacyjności”. 

Transport autonomiczny ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa, poprawy jakości środowiska, do oszczędności oraz do radzenia sobie z brakiem ludzi do pracy. Efektywność tego rodzaju transportu przyczyni się także do eliminowania problemów współczesności takich jak starzenie się społeczeństwa, wielozadaniowość przypadająca na pracownika i zakorkowane miasta. 

Raport „Autonomiczny transport przyszłości” z 2020 r. zawiera między innymi informację o tym, że do 2040 r. zautomatyzowany transport pozwoli na obniżenie zapotrzebowania na kierowców o 10%, uwzględniając przy tym podniesienie komfortu pracy kierowców poprzez obniżenie odpowiedzialności i stresu. 

Transport autonomiczny to korzyść także dla środowiska. Zastosowanie platooning’u, czyli zestawienia konwojów pojazdów ciężarowych pozwoli na obniżenie ilości wykorzystywanego paliwa, a przy tym redukcję wydzielania CO2 do środowiska

Czy autonomiczna ciężarówka nie wymaga obecności kierowcy?

Oczywiście, że autonomiczna ciężarówka w nadchodzących latach będzie wymagała obecności kierowcy w kabinie. Taki pojazd przez większość trasy porusza się automatycznie, jednak w pewnym momencie może zostać poproszony o przejęcie kontroli nad pojazdem. 

Poziom zaawansowania pojazdów autonomicznych zgodnie ze skalą SEA klasyfikuje się już na czwartej pozycji z pięciu. Takie auta są już przygotowane w taki sposób, że mogą bez problemu pokonywać trudne trasy ze skomplikowanymi sytuacjami na drodze. 

Wprowadzanie pojazdów autonomicznych na rynek 

W ramach testów pojazdy autonomiczne były wypuszczane jedynie na drogach wyłączonych z ruchu. Aktualnie takie auta można już spotkać na ulicach w USA, w Europie, a dokładniej w Szwecji i w Francji. Warto wspomnieć, że aktualnie testowane są autonomiczne ciężarkowi Marki Mercedes-Benz, które są poddawane testom na drogach publicznych. Takie działanie ma na celu  wywołanie szybszej reakcji w trudno przewidywalnych sytuacjach podczas trasy. 

W Polsce póki co nie zauważymy jeszcze takich pojazdów na drogach publicznych. Jednak prace intensywnie trwają w kilku ośrodkach m.in. Aptiv czy Intel, gdzie odbywa się rozwój techniki zautomatyzowanej jazdy. 

Transport autonomiczny jest przyszłością dla nowych pokoleń

Transport autonomiczny jest nowością, która ciągle poddawana jest testom. Dodatkowo wymaga odpowiedniej infrastruktury i doprecyzowanych praw. Jednak nie ulega watpliwości, że jest to przyszłość dla nowych pokoleń. Inwestycja w mobilność autonomiczną pozwoli na redukcję pojazdów na drogach, zwiększenie miejsca na drogach, więcej miejsc do zagospodarowania dla miast (które aktualnie stanowią parkingi). 

Pozostaje nam tylko czekać na tę ciekawą innowacyjność, gotową na pełne wykorzystanie.