Dzisiejszym artykułem chcemy przybliżyć Państwu różnicę między spedycją, a firmą transportową. Czasem bowiem spotykamy się z opinią, że spedytorzy to tylko pośrednicy. Takie postrzeganie wynika z braku wiedzy, jak rzeczywiście wygląda praca spedytora. Jako, że Mat Logistic specjalizuje się w świadczeniu usług spedycyjnych już przeszło 10 lat – chętnie opowiemy jak to rzeczywiście działa.

Kim jest spedytor? Dlaczego to nie tylko pośrednik? 

Spedytor to fachowiec, który powinien posiadać szeroką wiedzę, tak aby znaleźć najbardziej optymalne rozwiązania. Dobór środka transportu, zaplanowanie załadunku i trasy przewozu, wymagane pozwolenia i wreszcie zlecenie wykwalifikowanemu przewoźnikowi. Tu właśnie zaczyna się najważniejszy element pracy spedytora.
Na rynku transportowym aktualnie są tysiące firm. Jak zorientować się która firma ma odpowiednie kwalifikacje? Który przewoźnik jakie kraje obsługuje? Czy dana firma ma odpowiedni pojazd? To w tym momencie wykazuje się dobry spedytor. Orientuje się gdzie, kiedy i kogo wysłać. Sprawdza kto ma odpowiednie doświadczenie i czy posiada właściwe ubezpieczenie.

Nasza firma obsługuje setki klientów ze skrajnie różnych gałęzi gospodarki. Takie firmy wymagają różnych rozwiązań i środków transportowych. Dzięki realizowaniu skrajnie różnych transportów nasza wiedza ciągle się poszerza. Wiemy jacy przewoźnicy są najlepsi pod dane zlecenie.

Czym spedycja różni się od firmy transportowej?

Firma transportowa posiada własne środki transportu. Nie jest jednak w stanie tak kompleksowo obsługiwać klientów jak spedycja. Zawsze na pierwszy plan będzie stawiała znalezienie odpowiednich ładunków na posiadany tabor. Jeżeli firma wysyła konkretne pojazdy w punkty X i Y, to potrzebuje transportów z tych konkretnych miejsc. My jako spedycja nie mamy takiego problemu, bo umawiamy się na konkretne przewozy pod zapotrzebowanie naszych klientów.

Przedsiębiorstwom, które mają kilka, kilkanaście transportów w roku, w tym każdy inny, ciężko jest zorientować się komu najlepiej zlecić transport. Dla takich klientów korzystanie ze sprawdzonych firm spedycyjnych to najbezpieczniejsze i najbardziej opłacalne wyjście. Doświadczona firma spedycyjna chroni klienta przed oszustwem i naciąganiem na zbyt duże koszty transportu.

Naszą rolą jako spedytorów jest zawsze dobranie odpowiedniego taboru pod klienta. Jeżeli nasz klient potrzebuje skrajnie różnych rozwiązań: od busów po transporty ponadgabarytów to my jesteśmy w stanie takie zapytanie obsłużyć. Wypracowane wieloletnie kontakty, sprawdzeni kierowcy pozwalają nam na zapewnienie każdemu klientowi najlepszych rozwiązań do zrealizowania danego przewozu. 

Nasz zespół spedytorów czeka na kontakt! 🙂