W poprzednim artykule dokładnie wyjaśniliśmy czym jest transport, spedycja i logistyka (https://www.matlogistic.pl/blog/transport-logistyka-spedycja-czym-to-sie-rozni/) oraz dlaczego nie można stosować tych pojęć zamiennie?


Dziś dokładnie zagłębimy się nad pojęciem spedytor oraz wyjaśnimy co wchodzi w zakres jego obowiązków? Zachęcamy do pozostania z nami do końca artykułu, bo tam przygotowaliśmy „wisienkę na torcie”.
Zapraszamy do lektury 🙂

Spedytor – kim jest? 

Pojęcie „spedytor” pochodzi od włoskiego słowa „spedizione” oznaczającego w tłumaczeniu polskim wysyłkę lub dostawę.  

Wyjaśniając bardzo ogólnie, spedytor to osoba, która pośredniczy miedzy Klientem a przewoźnikiem, organizując przewóz określonych towarów z punktu A do punktu B, wykonując niezbędne w tym obszarze procesy. Spedytor przy organizacji przewozów towarów dobiera odpowiedni transport uwzględniając preferencje Klienta oraz obowiązujące prawo w danych miejscach. Jego praca polega na ciągłej współpracy z wieloma firmami transportowymi. 

W zależności od charakterystyki firm spedycyjnych, spedytor może zajmować się prowadzeniem aut różnych przewoźników. W takim przypadku dba on o zapewnienie na nie załadunków. Wyróżniamy też firmy,  w których spedytorzy nie mają w swoich obowiązkach zarządzania aut różnych przewoźników, a jedynie dobór odpowiedniego taboru pod posiadające ładunki.

Wachlarz obowiązków spedytora jest bardzo obszerny. Jakie dokładnie zadania wykonuje? 

Spedytor – co należy do jego obowiązków?

Spedytor spełnia wiele ról. Jak już wyżej napisaliśmy, jest on pośrednikiem między Klientem a przewoźnikiem. 

Konkretne zadania jakie mogą należeć do spedytora to:

 • dobór odpowiedniego taboru zgodnie z wymaganiami odnośnie transportu i panujących w danym miejscu zasad i praw;
 • pełna organizacja przewozu, w tym zapakowanie towarów, załadunek towarów, zgłoszenie w urzędzie celnym, magazynowanie oraz dokładne opracowanie protokołu o stanie przesyłki;
 • wybór przewoźnika, w tym sprawdzenie jego polisy ubezpieczeniowej OCP i referencji;
 • zawieranie umów spedycyjnych z przewoźnikami;
 • wystawianie listów przewozowych;
 • pozyskiwanie nowych Klientów i zdobywanie zleceń od aktualnych lub byłych Klientów;
 • obserwacja aktualnej pozycji ładunku;
 • poszukiwania zleceń dla samochodu, który wraca z rozładunku w celu uniknięcia pustych przebiegów.

Jak widać powyżej, każdy z tych zadań charakteryzuje się ogromną odpowiedzialnością. Czy każdy może zostać spedytorem?

Spedytor – jakie powinien posiadać cechy oraz kwalifikacje?

W obecnej sytuacji, aby zostać spedytorem nie trzeba posiadać wyższego wykształcenia. Owszem zwiększa ono możliwości kandydata w celu otrzymania pracy jako spedytor, ale nie jest to koniecznością. Wiedzę z tej dziedziny można nabywać już w szkole średniej, w technikum lub szkole policealnej, które kształcą w tym kierunku. Jedną z niezbędnych umiejętności jaką powinien posiadać spedytor chcący pracować w transporcie międzynarodowym jest znajomość języków obcych – minimum język angielski. 

Warto postarać się o staż, który często jest początkiem kariery w spedycji jako asystent spedytora lub młodszego spedytora. 

Spedytor – jakie cechy powinien posiadać?

Spedytor powinien charakteryzować się taki cechami jak:

 • komunikatywność, czyli swobodne rozmawianie w języku obcym oraz łatwość w relacjach z klientami i przewoźnikami;
 • zorganizowanie, czyli trzymanie porządku wokół wszystkich procesów;
 • skrupulatność , czyli odpowiednie skupienie, staranność, aby omijać popełnianie błędów, które kosztują wielu nerwów i wydatków; 
 • cierpliwość, czyli zachowanie spokoju w trudnych sytuacjach;
 • elastyczność, czyli dostosowanie się do zmienności warunków pracy;
 • odpowiedzialność, czyli znajomość konsekwencji i nie chowanie „głowy w piasek” w nieoczekiwanych trudnościach;
 • podzielność uwagi, czyli posiadanie „oczu dookoła głowy”;
 • umiejętność pracy w grupie i pod presją czasu

Spedytor – czy warto nim zostać?

Teraz obiecana „wisienka na torcie” ! 🙂

Na pytanie „czy warto zostać spedytorem?” odpowiemy opierając się na własnych doświadczeniach w MATLOGISTIC oraz na pasji, jaką jest dla nas spedycja.  Jeśli u Państwa zaistniała chęć wykonywania tego wspaniałego zawodu na codzień, to być może nasze „słowo od siebie” sprawi, że chęć przemieni się w praktykę 🙂

Spredytor od 2003 roku

Po 18 latach w tym zawodzie mogę powiedzieć, że nie zamieniłabym swojego zawodu na inny. Czego nauczyła mnie spedycja – przede wszystkim wytrwałości, wiele razy było bardzo ciężko i trudno, ale jak wszystko Ci się uda i przebiegnie tak jak powinno to satysfakcja jest ogromna. Dodatkowo uczysz się doskonałej organizacji i planowania, chociaż wiesz, że wszystkiego nie zaplanujesz na „zaś”. Musi być element spontaniczności i zaskoczenia, co dodaje dodatkowego smaku w naszym zawodzie.  Każda dobra realizacja nakręca Cię na kolejne i daje duże poczucie spełnienia.  Ta praca uczy Cię jak się nie poddawać, dodaje pewności siebie i odwagi, która przekłada się później na inne dziedziny życia. 

Kiedyś usłyszałam, że spedycja jest jak narkotyk i coś w tym jest….  

Spedytor od 2020 roku

Przygodę ze spedycją rozpoczęłam w październiku 2020r., niedługo po zakończeniu studiów.

Początkowo obawiałam się  pracy ,,za biurkiem”, ponieważ jestem energiczną i ruchliwą osobą. Ku mojemu zaskoczeniu, świetnie odnalazłam się w naszej bazie dowodzenia, a poważne rozmowy telefoniczne już mnie nie przerażają. Nie ma tu miejsca na nudę, każdy dzień jest inny. Mimo, że jestem dopiero na początku swojej kariery zawodowej, doświadczyłam wielu ciekawych wyzwań oraz adrenaliny, oczywiście tej pozytywnej. Każdego dnia uczę się dokładności oraz odpowiedzialności za swoje decyzje. 

Komu poleciłabym pracę jako spedytor? – Absolutnie każdemu, kto lubi planować, ma wyobraźnię przestrzenną, a nawiązywanie nowych relacji przychodzi mu naturalnie. Gdzie jak nie w spedycji poznasz wiele ciekawych osób, być może przyjaciół?

Poza tym,  nie ma nic lepszego niż łyk pysznej kawy po zrealizowaniu trudnego projektu 😊

Spedytor od 2019 roku

Takie pytanie zadałam sobie kończąc pewien etap w mojej karierze jako dyspozytor międzynarodowy.

Wtedy zastanawiałam się, czemu by nie spróbować swoich sił właśnie w spedycji,  i tak też się stało, aktualnie od 2 lat pracuje jako spedytor.

Śmiało mogę powiedzieć, że mój upór i dążenie do celu bardzo pomagają mi w codziennej pracy, dodatkowym atutem na pewno będzie też dokładność.

Dzięki pracy w spedycji można na pewno realizować się na wielu polach, zdecydowanie nabiera się również pewności siebie, co później pomaga w życiu prywatnym.

Spedycja będzie dobrym wyborem dla osób niebojących się wyzwań i lubiących dynamiczną pracę.