Przewoźnicy i zlecający transport ponoszą co raz większe straty z tytułu działalności przestępczej

Związek Ochrony Aktywów Technologicznych zsumował liczbę tego typu zdarzeń w roku 2016 w regionie EMEA. Ofiarom kradzieży ciężarówek padło w tym roku ponad 2500 pojazdów, a wartość ponoszonych szkód wzrosła aż o 70% w stosunku do roku 2015.

kradzieze-ladunkow-transport-2016

Według szacunków TAPA na europejskich drogach w skutek kradzieży ładunków – roczna wartość strat sięga nawet 8 mld euro.

Ubezpieczenie CARGO – sprawdź ofertę Mat Logistic

Szczegółowe dane o kradzieżach

W analizowanym zakresie zdarzeń, średnia wartość kradzionego ładunku wynosiła 68.000 euro. Rekordzistą w tym zakresie był włoski przewoźnik, którego kierowca został uprowadzony przy użyciu wyspecjalizowanego pojazdu. Ładunek jaki przewoził to biżuteria o łącznej wartości 4 mln euro.

Przeciętna grabież towaru jest jednak zwykle mniej spektakularna – kradziona jest głównie żywność, napoje, ubrania lecz również meble, sprzęt AGD a nawet kosmetyki i wyroby farmaceutyczne. Napad poza utratą ładunku zwykle wiąże się również z utratą samego pojazdu – co dodatkowo podbija wartość ponoszonych strat. Na szczęście w 97% przypadków kierowcom nie dzieje się krzywda, choć są wobec nich stosowane groźby.

Znaczący wzrost tego typu zdarzeń odnotowuje się w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji oraz Holandii.

Komentarz służb

Przedstawiciele służb mundurowych i specjaliści od bezpieczeństwa drogowego analizują wzrost liczby zdarzeń negatywnych pod kątem lepszej wymiany informacji pomiędzy służbami poszczególnych krajów.  Tym samym odnotowywanie jak i przepływ danych pozwala na lepszą i szybszą wykrywalność.

Pomocne są w tym zakresie rozwiązania teleinformatyczne – systemy namierzania GPS oraz bezpośredniej komunikacji z centrum logistycznym.