Ministerstwo rekomenduje, aby unikać podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Transport międzynarodowy to konieczność i kierowcy muszą przewozić różne materiały oraz produkty. Jakie są aktualne obostrzenia dotyczące wyjazdów za granicę? Czy wszystkie obostrzenia dotyczą zawodowych kierowców? Czytaj dalej!

Wyjazd do Niemiec i panujące tam restrykcje

Od niedzieli 21.03.2021 r. Niemcy uznali Polskę za obszar o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń. W związku z tym obowiązują następujące nakazy:

Należy dokonać zgłoszenia wjazdu

Wjazd z Polski do Niemiec rejestruje się tu -> www.einreiseanmeldung.de. Strona jest dostępna w języku polskim. 

Nie w każdym przypadku należy zarejestrować wjazd na niemiecką strefę. Nie dotyczy to także, jeśli:

  • przejeżdżasz przez Niemcy bez zbędnych postojów (w tranzycie);
  • przejeżdżałeś wcześniej przez Polskę bez zbędnych postojów (w tranzycie);
  • podróżujesz w ramach małego ruchu przygranicznego do 24h,
  • jesteś kierowcą zawodowym lub pracownikiem firmy transportowej, czyli przewozisz zawodowo ludzi, towary lub dobra.

Należy wspomnieć, że rejestracja dotyczy każdego, kto chce przekroczyć granicę niemiecką, bez wyjątku, w przypadku podróży z obszaru o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa! Przewóz osób z obszarów o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa do Niemiec jest dostępny co do zasady tylko dla obywateli Niemiec i dla osób na stałe zamieszkujących w Niemczech.

Należy wykonać test na obecność koronawirusa

– najwcześniej 48 h przed wjazdem do Niemiec lub bezpośrednio po wjeździe:
– czas liczy się od godziny pobrania próbki, a nie od otrzymania wyniku;
– wynik testu musi być w jęz. angielskim, francuskim lub niemieckim.

Ważne!
Jeśli zostałeś już zaszczepiony lub posiadasz przeciwciała, to nie jesteś zwolniony z obowiązku wykonania testu!

Przebywanie w kwarantannie

Posiadanie negatywnego testu na covid, przeciwciał lub bycie zaszczepionym nie zwalnia z kwarantanny. Z 10-dniowej kwarantanny może zwolnić uzyskanie drugiego negatywnego wyniku testu po 5 dniach. 

Władze niemieckie nie przeprowadzają regularne kontroli na granicy z Polską.

Na terenie Szlezwiku-Holsztynie i Turyngii długość kwarantanny wynosi 14 dni i nie ma możliwości wcześniejszego zwolnienia. Z kolei w Nadrenii – Północnej Westfalii nie ma nakazu kwarantanny, ale należy przedłożyć negatywny test oraz rejestrację wjazdu. 

Większość landów wykazuje wyjątki, które zwalniają z kwarantanny np. Odwiedziny rodziny, czyli rodziców i dzieci do 72h. Pracownicy transgeniczni również nie muszą odbywać kwarantanny, ale muszą wykonywać regularne testy.

W przypadku krótko terminowego wyjazdu do Niemiec oraz podróży w tranzycie należy posiadać zaświadczenie o pilnym wyjeździe służbowym od pracodawcy oraz negatywny wynik testu. 

Nie ma wyjątku w odbyciu kwarantanny dla osób przyjeżdżających z obszarów o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami. 

Przejeżdżasz przez Niemcy do innych krajów? 

Jeśli chcesz przejechać do innego Państwa przez Niemcy, nie musisz posiadać negatywnego testu oraz zbyteczna jest rejestracja wjazdu. 

Jednakże możliwość przejazdu do Czech i Austrii przez niemiecką granicę mają tylko zawodowi kierowcy. 

Obostrzenia w innych krajach

Czechy

Od 22 marca możliwy jest wjazd do Czech z Polski nieprzekraczający 12 h z pilnych powodów zdrowotnych, rodzinnych, urzędowych lub zawodowych. W tym przypadku zbędne jest wykonanie testu na koronowirusa oraz wypełnienie formularza lokalizacyjnego. Natomiast Tranzyt drogą lądową do 12 h przez Czechy możliwy jest po wykonaniu testu na koronowirusa ( nie później niż 24 h przed wjazdem).

Wielka Brytania

Przed wjazdem do Anglii należy wykonać test na koronowirusa w ciągu trzech dni przed przyjazdem, zamówiony na specjalnej stronie -> https://www.gov.uk/guidance/how-to-quarantine-when-you-arrive-in-england .

Po powrocie należy odbyć 10-dniową kwarantannę. 

Włochy

Do 6 kwietnia przy wjeździe do kraju należy przedłożyć oświadczenie (autodichiarazione) oraz negatywny wynik testu (antygenowy lub molekularny). Należy go wykonać w ciągu 48 h przed wjazdem do Włoch. Brak testu obliguje do 14-dniowej kwarantanny. 

Francja

Przed przekroczeniem granicy Francji należy:

Jednak nie wszyscy muszą wykonać test PCR. Nie dotyczy to m.in kierowców wykonujących międzynarodowy transport towarów, z wyjątkiem wyjazdów do Irlandii oraz kierowców wykonujących międzynarodowy transport towarów powracających z Irlandii i Wielkiej Brytanii, o ile czas ich pobytu w tych państwach nie przekroczył 48 godzin. Po upływie 48 godzin należy przed powrotem do Francji wykonać test PCR lub test antygenowy wykrywający białko N koronawirusa.

Jeśli podróż wykonywana jest w tranzycie, nie musisz poddawać się kwarantannie. 

Wiadomość z ostatniej chwili

Dziś ogłoszono, iż w od soboty 27.03.2021 – 09.04.2021 nadal zostaną zamknięte hotele, ale nie dotyczy to m.in kierowców wykonujących transport drogowy. 

Podsumowanie

Zawodowi Kierowcy! Musicie wyruszać w trasy, stad apelujemy o dbanie o siebie, w tym noszenie maseczke, dezynfekcję. Dbając o wasze zdrowie, troszczycie się również o swoje rodziny. MAT LOGISTIC życzy Wam bezpiecznej, w pełnym zdrowiu podróży!