W ostatnich latach odnotowano znaczny wzrost incydentów terrorystycznych z wykorzystaniem pojazdów ciężarowych

Ofiarami tego typu zdarzeń padają nie tylko przechodnie, lecz również sami kierowcy, którzy stają się łatwym celem do pozyskania potencjalnego narzędzia zbrodni. Problem dostrzega również Komisja Europejska, która pracuje obecnie nad  raportem i projektem zmian, mających na celu poprawę bezpieczeństwa.

bezpieczenstwo-ke-transport

Szczegóły mamy poznać jeszcze przed końcem roku, jednak już dziś wiadomo że chodzi o wdrożenie rozwiązań mających uniemożliwienie uruchomienia pojazdu i jazdę osobie nieupoważnionej. W praktyce miałoby to zniechęcać do uprowadzenia ciężarówek jak również mieć pozytywny efekt w postaci spadku liczby pospolitych kradzieży.

Komisja analizuje w tej kwestii również rozwiązania techniczne z dziedziny inteligentnych pojazdów – w tym systemów antykolizyjnych i automatycznego hamowania w momencie wykrycia pieszego na drodze. Takie systemy pomimo celowych działań kierowcy uniemożliwiłyby lub znacznie zredukowały liczbę potencjalnych ofiar i poszkodowanych.

Oczywiście wdrożenie tego typu mechanizmów nie będzie możliwe od razu – zwłaszcza w przypadku starszej floty pojazdów. Trudno jednak zaprzeczyć, że kierunek działań jest dobry – choć pełna realizacja celu może zająć kolejne lata.

Spedycja Drogowa z Mat Logistic

Mat Logistic pomaga klientom realizować przewóz różnego rodzaju ładunków przy pomocy rozbudowanej sieci partnerów i przewoźników. Doradzamy w kwestii optymalizacji kosztów transportu oraz zapewniamy kompleksowe monitorowanie ładunku od punktu załadunku do dostawy w miejsce docelowe.

Zapraszamy do współpracy i rozmowy firmy szukające rzetelnego i wartościowego partnera w kwestii transportu i spedycji.

spedycja-drogowa-matlogistic