Wprowadzono w Polsce odstępstwa od czasu pracy kierowcy

W związku z nadzwyczajną sytuacją spowodowaną wojną na Ukrainie pakietem sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji i Białorusi oraz koniecznością zachowania płynności dostaw towarów, w okresie od 12 sierpnia 2022 r. do 30 września 2022 r. będą obowiązywały tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu – czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Infrastruktury.

Co się zmieniło?

  • wydłużenie maksymalnego dopuszczalnego dziennego czasu prowadzenia pojazdu z 9 godzin do 11 godzin,
  • wydłużenie maksymalnego dopuszczalnego tygodniowego czasu prowadzenia pojazdu z 56 godzin do maksymalnie 60 godzin,
  • wydłużenie maksymalnego dopuszczalnego dwutygodniowego czasu prowadzenia pojazdu z 90 godzin do maksymalnie 96 godzin,
  • wydłużenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu, po którym wymagana jest przerwa trwająca 45 minut, z 4 godzin i 30 minut do 5 godzin i 30 minut,
  • możliwość spędzania przez kierowcę regularnego tygodniowego okresu odpoczynku w pojeździe, o ile wyposażony on jest w odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy i znajduje się na postoju.

Dodatkowe informacje

Tymczasowe odstępstwa mają zastosowanie dla wykonujących krajowe i międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ważne! Stosowanie odstępstw nie może powodować pogorszenia warunków pracy kierowców i poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Kierowcy muszą pisać odręcznie na odwrocie wykresówki tachografu analogowego lub wydruku z tachografu cyfrowego w przypadku skorzystania z odstępstw. Dlaczego? Niektóre służby w państwach Unii Europejskiej mogą być niedoinformowane i wystawić mandat w związku z przekroczeniem czasu prowadzenia pojazdu.