Główny Inspektorat Transportu Drogowego uruchomił proces budowy nowej bazy dany przewoźników

O pomyśle stworzenia takiego systemu było wiadomo od dawna, jednak stosowne umowy zostały podpisane dopiero 8 maja 2017.

rejestr-przedsiebiorcow-transportu-drogowego

Za realizację projektu odpowiadać będzie Pentacomp Systemy Informatyczne S.A., której powierzono zarówno budowę jak nadzór i rozwój systemu w przyszłości.  W rejestrze zostaną umieszczone informacje o wszystkich, legalnie działających przewoźnikach którzy mogą legitymować się pozwoleniem na prowadzenie tej formy działalności gospodarczej.

Transport drogowy z MatLogstic – sprawdź ofertę

Czym tak naprawdę jest Rejestr Przedsiębiorców Transportu Drogowego?

To zbiór danych przewoźników zarządzana przez GITD. Podobne rozwiązania funkcjonują w innych kraja członkowskich UE i krajowy system zostanie z nimi połączony – tworząc olbrzymią, wewnątrzwspólnotową  bazę informacji.

Gromadzone będą w nim następujące dane:

  • informacje o przedsiębiorcy,
  • informacje o naruszeniach prawa,
  • informacje o osobach, które utraciły prawo do prowadzenia działalności transportowej.

Celem rejestru jest usprawnienie wymiany informacji pomiędzy organami krajowymi jaki i zagranicznymi poprzez cyfryzację gromadzonych przez GITD danych. Pozwoli to na przyspieszenie pewnych formalnych procesów.

W dalszym etapie dostęp do informacji otrzymają również konsumenci, którzy będą mogli zweryfikować przewoźnika jeszcze przed zleceniem usługi transportu drogowego. W szerszej perspektywie pomoże to w ochronie legalnych firm i utrudni funkcjonowanie nieuczciwej konkurencji.

Projekt poprawi również bezpieczeństwo na drogach i umożliwi badaczom dostęp do pokaźnej wiedzy do analiz i opracowań dotyczących stanu i rozwoju krajowego rynku transportowego.