brexit 2020

O brexicie wszystkie media informują nas praktycznie na bieżąco. Jednak to czy i na jakich warunkach Wielka Brytania wyjdzie z UE nadal nie jest do końca jasne. Jednak wiemy, że obecne zasady transportu do/z UK będą obowiązywać przynajmniej do końca roku 2020.

Wyjście za porozumieniem

Jeśli faktycznie ziszczą się przewidywania Wielka Brytania 31 stycznia 2020 r opuści UE za porozumieniem. Oznacza to, że po tym czasie Zjednoczone Królestwo będzie funkcjonowało w statusie kraju trzeciego. Jednak zostaną nałożone na nie specjalne warunki tzw. okresu przejściowego.

Dzięki temu transport drogowy będzie funkcjonował na dotychczasowych warunkach, aż do końca 2020 roku, a nawet i dłużej. Zaproponowano bowiem, iż okres przejściowy będzie można przedłużyć dwa razy na okres maksymalnie 12 miesięcy. W najlepszym wypadku aktualne przepisy będą ważne do końca 2022 roku.

Przewoźnikom realizującym transporty z i do Wielkiej Brytanii daje to czas na przygotowanie się do nowych regulacji. To także oddech po spekulacjach o twardym brexicie, o którym pisaliśmy wcześniej w tym artykule: pt.: Co w transporcie zmieni brexit UK?

Decyzja 29 stycznia 2020

Na 29 stycznia nadchodzącego roku 2020 zaplanowano sesję Parlamentu Europejskiego. W tym dniu PE ma ostatecznie zadecydować o uzgodnieniach między UE a UK. Wszystko wskazuje na to, że ta zgoda zostanie faktycznie udzielona.

Miejmy nadzieję, że końcówka stycznia rozwieje niepewności wszystkich przewoźników współpracujących z Wielką Brytanią.