Już za kilka dni, a dokładnie 1 grudnia w Czechach wchodzą zmiany w poborze opłat za drogi. Przewoźnicy powinni do tego czasu zarejestrować się w nowym systemie i zamontować w pojazdach nowe jednostki pokładowe. 

Jak dokonać rejestracji?

Najwygodniej jest zarejestrować się na stronie mytocz.eu lub za pośrednictwem wydawców kart paliwowych. Po dokonaniu formalności i wniesieniu kaucji zwrotnej w wysokości 2 468 CZK nowa jednostka pokładowa zostanie wysłana na podany adres. Wysyłka do Polski jest zwolniona z opłat pocztowych.

Jeśli nie możecie czekać możecie dokonać rejestracji i nabycia urządzenia pomiarowego również na terenie Czech. Koordynatorów znajdziecie przez całą dobę na przejściach granicznych:

  • Bohumín – Gorzyczki,
  • Český Těšín – Cieszyn,
  • Náchod – Kudowa Zdrój

Czeskie władze zaplanowały także 15 mobilnych punktów poruszających się na przejściach mobilnych tak, aby usprawnić cały proces. Jednak weźcie pod uwagę, że grudniowe wyjazdy mogą mieć spore opóźnienia.

Utrudnienia w ruchu

Jak donosi nowy, czeski operator opłat drogowych Czechtoll – na dzień 26 listopada mniej niż połowa pojazdów została podpięta pod nowy system. Oznacza to, że początek grudnia będzie obfitował w liczne korki spowodowane bieżącą rejestracją pozostałych pojazdów.

Mała rada od nas:

chcąc dokonać opłaty za nowego boxa pokładowego na terenie Czech lepiej wyposażcie się w tamtejszą walutę. W ten sposób unikniecie niekorzystnych kursów przewalutowania.