Rząd planuje nałożenie nowego podatku wliczonego w koszt paliwa

Prace legislacyjne w tym zakresie odbywają się niesamowicie szybko i przy ich obecnym tempie procedowania już po wakacjach użytkownicy dróg mogą spodziewać się wzrostu cen benzyny.

oplata-paliwowa-2017

Według założeń projektu gromadzone w ten sposób środki miałyby posłużyć na dofinansowanie inwestycji oraz modernizacji dróg poprzez zasilenie Funduszu Dróg Samorządowych. Zgromadzone środki wpłynęłyby przynajmniej teoretycznie na stan i rozwój dróg gminnych, powiatowych orz mostów na drogach wojewódzkich.

Transport Krajowy z Mat Logistic – sprawdź ofertę

Rząd argumentuje swoje plany tym, że koszt paliwa w Polsce i tak jest relatywnie tani – choć realnie blisko 50% jego ceny stanowią różnego rodzaju podatki i daniny. Temat stał się bardzo medialny w ubiegłym tygodniu, zwłaszcza w zestawieniu z bardzo dobrymi wynikami budżetu publikowanymi przez Ministerstwo Finansów.

Rocznie opłata miałaby przynieść ok 4 mld zł dochodu, jednak koszt społeczny ustawy wiązałby się ze znacznym wzrostem cen produktów i towarów w skutek automatycznego zwiększenia kosztów transportu i zaopatrzenia magazynów i marketów. Branża transportu drogowego zorientowana na obsługę klientów zagranicznych straci więc po raz kolejny element przewagi konkurencyjnej, będąc zmuszona podnieś ceny w celu rekompensaty za nowy podatek.