Do końca 2020 roku w Polsce ma pojawić się 26 nowych fotoradarów. Zostaną umiejscowione w najbardziej niebezpiecznych miejscach w kraju.
Ich lokalizacje po ponad półrocznych badaniach wybrali specjaliści z Instytutu Transportu Samochodowego. 

Rozmieszczenie fotoradarów

Ponad pół roku trwała analiza stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Specjaliści nie tylko jeździli po całej Polsce, ale także korzystali z pomocy dronów. Dzięki temu wytypowano miejsca szczególnie niebezpieczne. To właśnie w nich mają zostać zainstalowane nowe fotoradary.

Co ciekawe ponad połowa nowych urządzeń stanie przy drogach wojewódzkich i powiatowych. To nowość, gdyż dotychczas większość podobnych urządzeń trafiała na drogi wojewódzkie.

17 fotoradarów zostanie umieszczonych w miastach (np. w Łodzi, Warszawie, Lublinie czy Krakowie). Dokładna rozpiska lokalizacji udostępniona przez GITD znajduje się poniżej:

lokalizacja nowych fotoradarów
fot. gitd.gov.pl

Instalacje urządzeń nie rozpoczną się wcześniej niż w 4 kwartale bieżącego roku.

Warto wspomnieć, że montaż fotoradarów stanowi kolejny krok obecnie realizowanego programu CANARD. Program ten docelowo zakłada zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących. To nie tylko fotoradary, ale również przenośne aparaty do kontroli prędkości czy rejestratory wjazdu na czerwonym świetle.