Transport międzynarodowy towarów został obłożony dodatkowymi regulacjami

Część państw członkowskich UE zaostrzyło regulacje prawne dotyczące odpoczynku pracowników delegowanych – w tym tworząc nowe obowiązki  głównie branży logistycznej. Nowe prawo nakazuje na odbycie  odpoczynku poza kabiną pojazdu w przypadku kierowców świadczących transport drogowy i znajdujących się w  tym czasie na terytorium danego kraju.

kontrole-odbior-odpoczynku-transport

Lepszy odpoczynek w transporcie

Działania te mają poprawić jakość pracy oraz regeneracji kierowców – co przełoży się bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Ma to również w teorii zniwelować całe „miasteczka” składające się z ciężarówek transportowych, spotykane najczęściej w okolicach dużych portów oraz centrów logistycznych.

Transport Międzynarodowy Towarów z Mat Logistic – sprawdź

Wraz z wejściem w życie przepisów rozpoczęły się masowe kontrole służb w tym zakresie. Za niedopełnienie obowiązków grożą kary pieniężne zarówno dla kierowcy jaki i firmy transportowej dla której dany pracownik świadczy usługi. Przepisy w tym zakresie nie są jednak idealne i wymagają doprecyzowania wielu elementów oraz zniwelowania luk, które już udało się znaleźć i rozpowszechnić.

Obecnie kierowca nie musi przedłożyć żadnego zaświadczenia dotyczącego odbywania odpoczynku w miejsc innym niż kabina – np. rachunku z hotelu. Wykrywanie nieprawidłowości odbywa się więc głównie na zasadzie przyłapania „tu i teraz”.

Kontrole zapewne przyczynią się długofalowo do lepszego przestrzegania nowych regulacji oraz nieuniknionego wzrostu kosztów transportu powodowanych koniecznością zapewnienia dodatkowych noclegów w transporcie międzynarodowym.