Przed Nami najbardziej magiczny czas w roku – Święta Bożego Narodzenia. Z tym okresem wiąże się mnóstwo symboli oraz tradycji, które wzbudzają w nas ogromną radość i wprowadzają przemiłą atmosferę.

Charakterystycznym symbolem Świąt Bożego Narodzenia jest choinka. Część osób preferuje sztuczną. Jednak większość ludzi w Polsce nie wyobraża sobie świąt bez żywego, pięknie pachnącego drzewka świątecznego.

Zanim jednak trafi ono do naszych domów, na rynki lub place miast, należy go przetransportować.

Jak przebiega przewóz choinek w gorącym okresie przedświątecznym? Czytaj dalej:) 

Skąd i czym transportowane są choinki

Choinki transportujemy głównie z Danii lub Holandii. Jednak nie zajmujemy się tylko międzynarodowym przewozem. Na terenie Polski również mamy mnóstwo kursów:)

Małe choinki, do kilkunastu metrów wysokości, przewożone są zestawami z naczepami oplandekowanymi lub skrzyniowymi, pojazdami oplandekowanymi i skrzyniowymi oraz megami. Choinki owijane są specjalnymi siatkami, które zmniejszają ich rozmiar, zabezpieczają przed połamaniem oraz ułatwiają transport.

Duże choinki liczące nawet ponad 20 metrów, transportowane są zestawami odkrytymi i platformami niskopodwoziowymi do ładunków ponadgabarytowych. 

To bardzo ciekawe kursy, dające mnóstwo satysfakcji i adrenaliny. 

Czytaj poniżej. 

Transport ponadgabarytowy z choinkami

Aby przetransportować dużą choinkę trzeba się mocno natrudzić. Poziom adrenaliny u przewoźników jak i spedytorów osiąga maksymalne wyniki:) 

Na początek potrzebne są rozmaite pozwolenia. Takie drzewa nie są stosunkowo ciężkie, ale mają szeroką rozpiętość i dodatkowo są długie. Za pomocą wysięgników, delikatnie upuszcza się drzewo na pojazd. Następnie należy „ściągnąć choinkę” do maksymalnej możliwej szerokości i odpowiednio ją zabezpieczyć przed przesunięciem. Transport musi być monitorowany. 

Poniżej przytoczyłam dwa niezwykle ciekawe i imponujące przewozy dużych choinek.

Przykłady transportu dużej choinki

Choinka z Polski dla Papieża Franciszka

Przygotowania do transportu trwały ok. 2 miesiące w tym było zdobycie zezwoleń i przygotowanie naczepy składającej się z 3 stelaży. Choinka miała 25 metrów długości i 9 metrów rozpiętości. Panowie solidnie ją „ściągnęli” do szerokości wynoszącej ok 4 m. Kurs trwał 7 nocy, gdyż tylko o tej porze można było podróżować z tak dużym gabarytem. 

Generalnie podróż przebiegała bardzo pomyślnie, z pominięciem drobnych incydentów 🙂

Choinka przed Rockefeller Center w Nowym Jorku

Jak co roku duża choinka przed Rockefeller Center to MUST HAVE!

W tym roku drzewo ma 23 metry długości i waży 11 ton. Od 2.12.2020 świeci się już mnóstwem światełek. Transport potężnego świerku zabezpieczała policja. Procedury były podobne jak w przykładzie powyżej. Także zmniejszono rozpiętość choinki oraz zastosowano pojazd do przewozu ponadgabarytowego.

Podsumowując 

Dla większości święta bez choinki nie pozwoliłyby przeżyć tego rodzinnego okresu radośnie i magicznie. To dzięki firmom przewozowym możemy wyjść na plac miasta i cieszyć się przepiękną, ogromną choinką. Wszystkie transporty tych pachnących drzewek są niezwykle ekscytujące i przyjemne, nie zważając na ogromny nakład pracy. Dla finalnego efektu WOW, naprawdę warto!  🙂