Komisja Europejska proponuje zmiany sposobu śledzenia czasu pracy kierowców

Zjawisko fałszowania i modyfikowania zapisów tachografów śledzących pracę kierowcy nie jest nowe. Od wielu lat regularnie słyszy się o przypadkach naginania przepisów i prób wydłużenia dopuszczalnego czasu przejazdu.

inteligentny-tachograf-2019

W walce z problemem miały pomóc tachografy cyfrowe, które jednak dość szybko również stały się podatne na manipulacje. Praktyka ta wpływa na poziom bezpieczeństwa na drogach jak również przekłada się gorszą pozycję konkurencyjną uczciwych przewoźników na rynku usług transportowych.

Transport Międzynarodowy z Mat Logistic – sprawdź ofertę

Problem dostrzegła Komisja Europejska, która wkrótce przedłoży nowe regulacje prawne mające na celu wdrożenie tak zwanych inteligentnych tachografów.

Inteligentny tachograf

Według analiz przeprowadzonych przez KE nawet co trzeci pojazd w ruchu drogowym może dopuszczać się naruszeń zapisu tachografu.

Nowe urządzenia mają być pod tym względem niezwykle odporne na próby modyfikacji danych. Sercem systemu będzie nadajnik GPS lokalizujący pojazd w momencie rozpoczęcia jazdy, odcinkowo w jej trakcie oraz w momencie zakończenia. Za pomocą wbudowanego moduły bluetooth część danych będzie można odczytywać bezprzewodowo na żywo.

Oczywiście wymiana urządzeń będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami, jednak KE sugeruje aby certyfikaty ważności na nowe modele były ważne przez 15 lat – co ma skłonić przedsiębiorców do inwestowania w tą technologię.