martwe_pole_w_ciężarówce

Zastanawialiście się kiedyś ile widzi kierowca ciężarówki? Pytanie to rozważamy dziś względem ostatnio głośnego tematu „martwego pola”. Obszaru, którego nie obejmują lusterka pojazdu, ani wzrok kierowcy. W ciężarówkach pole to jest naprawdę ogromne, a boczne kamery zwiększające widoczność to niestety nadal rzadkość w wyposażeniu pojazdów.

Martwe pole w ciężarówce

Warto stosować się do zasady, iż w sytuacji, w której poruszamy się blisko ciężarówki i nie widzimy jej kierowcy – on także nie widzi nas. Martwy obszar nie tyczy się tylko boków pojazdu, ale także przodu ciężarówki. Zdawać by się mogło, że kierowca, który siedzi dużo wyżej niż kierowca auta osobowego, dostrzeże więcej. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że im bliżej kabiny ciężarówki się znajdujemy tym bardziej stajemy się niewidoczni.

martwe pole w ciężarówce

To samo dotyczy pojazdów stojących przed ciężarówką. Martwe pole kierowcy samochodu ciężarowego może wynosić nawet kilka metrów! Zatem im bliżej ciężarówki znajduje się obiekt tym większe prawdopodobieństwo, że schowa się w polu niewidocznym dla kierowcy.

Pomóż zachować bezpieczeństwo

Przez kilka ostatnich dni w internecie huczy od problemu częstych wypadków z udziałem pojazdów ciężarowych i „mniejszych” uczestników ruchu drogowego. Nie ma wątpliwości co do tego, że każdy z nas powinien zachować jak największą dozę ostrożności i rozwagi. Przyda się także wiedza o martwym polu. Bowiem to ono jest najczęstszym powodem wypadków z udziałem ciężarówek.

Bardzo często mniejsze auta jadące ze stałą prędkością znajdujące się blisko boku kabiny są niezauważalne dla siedzącego w niej kierowcy.

martwe pole z boku ciężarówki

Aby zwiększyć bezpieczeństwo starajcie się jak najbardziej skrócić czas przebywania w takim położeniu. Warto także mieć świadomość o tym co jest w stanie zobaczyć kierowca znacznie większego pojazdu. Jego pole widzenia jest dużo bardziej ograniczone od pola kierowcy osobówki.

Zdarzają się wprawdzie ciężarówki, w których montuje się kamery i czujniki wykrywające obiekty znajdujące się w martwej strefie, ale jeszcze dużo czasu upłynie zanim staną się standardem na polskich drogach. W dodatku jadąc obok pojazdu ciężarowego nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy takie udogodnienia posiada.

By zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego pamiętajmy zatem o zwykłej ludzkiej rozwadze i z tyłu głowy miejmy wiedzę o martwym polu.