Elektryczna motoryzacja co raz pewniej wkracza w codzienność

I o ile nie możemy jeszcze mówić o rewolucji na masową skalę, w pewnych częściach świata prowadzone są eksperymenty z wykorzystaniem nowych rozwiązań technologicznych.  W Szwecji otwarto dla testów odcinek autostrady elektrycznej, zaprojektowany specjalnie z myślą o transporcie ciężarowym.

scania-elektryczna-autostrada

Motywacją do tej inwestycji była potrzeba zredukowania ilości spalin i zanieczyszczeń dostających się do środowiska w skutek transportu drogowego. Plan zakłada budowę tego typu rozwiązań w obszarze dużych aglomeracji miejskich, co pozwoli skutecznie zredukować uciążliwe spaliny.

Transport międzynarodowy z Mat Logistic – sprawdź ofertę.

Jak działa autostrada elektryczna?

Składa się ona z wydzielonego pasa do jazdy oraz umieszczonej nad nim sieci trakcyjnej. Pojazdy wyposażone w systemy zasilania – pantograf i silnik elektryczny mogą w ten sposób podłączyć się do sieci i czasowo zrezygnować z używania silnika spalinowego. W tym czasie pojazd nie generuje żadnych substancji szkodliwych i może osiągać prędkość maksymalną sięgająca 90km/h.

Producenci pojazdów transportowych już pracują nad takimi systemami w nowych modelach pojazdów jak również możliwością doinstalowania ich w starszych wersjach.