Czyli kilka słów o ryzyku

Na stronach Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opublikowano interesujący raport na temat stopnia ryzyka w podróżowaniu drogami poszczególnych województw.

Statystyki nie kłamią, wraz z upływem lat poprawia się bezpieczeństwo na polskich drogach i stopniowo maleje ilość wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Do sytuacji idealnej – całkowitego zniwelowania zagrożeń jest nam jednak jeszcze bardzo daleko. Omawiany dokument został przygotowany z myślą o wskazaniu tych regionów kraju, w których ryzyko wypadku jest największe – w celu lepszej identyfikacji ryzyka i podjęcia odpowiednich działań naprawczych.

raport-drogowy-bezpieczenstwo

W okresie ostatnich 3 lat na polskich drogach zginęło ponad 10 tys. osób w biorąc udział w blisko 100.000 wypadkach, gdzie łącznie poszkodowanych zostało blisko 130.000. Szacuje się, że koszty związane z usuwaniem skutków tych zdarzeń, opieką medyczną oraz skutkami społecznymi sięgają nawet 80 miliardów złotych w tym przedziale lat.

Gdzie jeździmy najbezpieczniej?

Raport nie pozostawia złudzeń – najbezpieczniej po drogach podróżuje się na terenie województw opolskiego, które we wszystkich typach negatywnych zdarzeń drogowych i typach wypadków zajęło ostatnie miejsce. Z drugiej strony spektrum mamy jednak województwo mazowieckie, które notuje największą liczbę ofiar śmiertelnych w stosunku do krajowej średniej.  Dane zostały nałożone na mapę regionów w celu lepszej prezentacji:

ryzyko-spoleczne-mapa

Źródło: http://www.krbrd.gov.pl

Wnioski z raportu

Tego typu zestawienia są niezwykle istotne i wartościowe z punktu widzenia inwestycji oraz finansowania poszczególnych systemów infrastruktury drogowej oraz szkolenia zespołów ratownictwa. Mogą również stanowić niezastąpione źródło wiedzy dla organizatorów kampanii społecznych, szkoleń oraz edukacji szkolnej przyszłych kierujących.  Jak powszechnie wiadomo – lepiej jest zapobiegać niż później ponosić koszty braku takich działań.

Pełna treść raportu do pobrania pod tym linkiem.