European Electronic Toll Service

To opracowywany przez kraje Unii Europejskiej system elektronicznego poboru opłat za korzystanie z infrastruktury drogowej.

Ideą programu jest wprowadzenie automatyzacji procesu naliczania kosztów i ich ściągalności, co przełoży się na płynne podróżowanie bez konieczności postoju przed bramkami poboru opłat.

system-eets-unia

Projekt z pewnością jest ambitny i potrzebny dla rozwoju branży transportowej, która dziś boryka się z koniecznością dostosowywania do indywidualnych regulacji i systemów prowadzonych przez poszczególne kraje Unii Europejskiej. Gdyby inicjatywa EETS weszła w życie zgodnie z planem – przewoźnicy korzystaliby tylko z jednego urządzenia, które automatycznie rejestrowałoby trasę podróży i naliczało obowiązujące stawki za przejazd.

Obecnie trwają konsultacje w tej sprawie i wysuwane są pierwsze propozycje na temat technologii i sposobu wdrożenia takich rozwiązań. Konieczność standaryzacji i ujednolicenia systemu pomiędzy poszczególnymi krajami jest wyzwaniem nie tylko od strony technologicznej ale również prawnej i wdrożeniowej.

Data listopada 2017 pada jako termin, do którego Unia chce mieć już działający system do obsługi aut ciężarowych.