Logistyka jest procesem planowania, kontrolowania a na końcu realizowania efektywnego ekonomicznie przepływu towarów. W skrócie możemy powiedzieć, że jest to wszystko związane z transportem i składowaniem surowców i produktów, dlatego nie od dziś wiadomo, że dążymy w logistyce do jak największej automatyzacji. I tak będzie też w tym roku, jednym z pierwszych trendów, które tutaj opiszemy to..

1. Automatyzacja procesów

Wdrażanie automatycznych systemów, które łączą pracę ludzką z maszynami i urządzeniami oraz systemami informatycznymi w celu maksymalizacji wydajności.
Wykorzystywana jest do tego nowoczesna technologia taka jak. Sztuczna inteligencja, Big Data (czyli w skrócie duże i różnorodne zbiory danych), Internet rzeczy (IoT).

2. Symulator magazynu

Inżynierowie PSI Polska opracowali cyfrowego bliźniaka rzeczywistego magazynu. Ma to na celu stworzenie kopii procesów lub produktów wykorzystywanych na magazynie, aby sprawdzić je przed wdrożeniem. Dzięki takiej symulacji łatwiej wykryć niepotrzebne sytuacje i mało efektywne działania.

3. Przemysłowy Internet rzeczy (IIoT)

Jest to połączenie wielu urządzeń celem wymiany informacji przez Internet i udostępniania ich na platformach analitycznych bez ingerencji człowieka.
Raport firmy Accenture informuje, że łączna światowa wartość obrotów IIoT w 2030 roku może sięgnąć nawet 14 bilionów dolarów.

4. Drony

Drony zyskują nawet w logistyce! Nie powinno nas to dziwić z uwagi na to, że drony mogą przemieszczać się w dużych odległościach i zmieszczą się w mało dostępnych obszarach.
W logistyce rozpatruje się ich użyteczność w

  • dostarczaniu paczek,
  • sprawdzanie magazynów,
  • w inwentaryzacji.
    Jeśli tylko dostosujemy magazyny, z pewnością już niedługo zobaczymy drony w użyciu.

5. Rozwój e-Commerce

Z roku na rok coraz więcej osób robi zakupy przez Internet. Wiąże się to, że rynek e-commerce musi się stale rozwijać i ulepszać, a co za tym także logistyka e-commerce nie może pozostać w tyle.
Przewiduje się, że w 2023r. jeszcze bardziej rozwinie się

  • sprzedaż międzynarodowa,
  • sprzedaż subskrypcyjna,
  • dokonywanie zakupów przez urządzenia mobilne,
  • social commerce i live streaming.

Z ciekawością będziemy obserwować rozwój nowych technologii oraz nowych rozwiązań wprowadzanych do logistyki. A także zamierzamy stale usprawniać nasze działania, dlatego jeśli szukasz firmy świadczącej usługi logistyczne, skontaktuj się z nami!

W skład naszej oferty wchodzą m.in transporty międzynarodowe i krajowe oraz ubezpieczenia towaru. Jesteśmy specjalistami w zakresie organizacji dostaw.