Tel.: 58 552 07 35

Tel.: 58 355 19 29

Tel.: 58 717 29 64

Tel/fax:     58 620 87 18

Tel kom.: 663 344 349

e-mail: biuro@matlogistic.pl

Opłata paliwowa 2017

 

Rząd planuje nałożenie nowego podatku wliczonego w koszt paliwa

Prace legislacyjne w tym zakresie odbywają się niesamowicie szybko i przy ich obecnym tempie procedowania już po wakacjach użytkownicy dróg mogą spodziewać się wzrostu cen benzyny. 

 oplata-paliwowa-2017

Według założeń projektu gromadzone w ten sposób środki miałyby posłużyć na dofinansowanie inwestycji oraz modernizacji dróg poprzez zasilenie Funduszu Dróg Samorządowych. Zgromadzone środki wpłynęłyby przynajmniej teoretycznie na stan i rozwój dróg gminnych, powiatowych orz mostów na drogach wojewódzkich.

Transport Krajowy z MatLogistic – sprawdź ofertę

Rząd argumentuje swoje plany tym, że koszt paliwa w Polsce i tak jest relatywnie tani – choć realnie blisko 50% jego ceny stanowią różnego rodzaju podatki i daniny. Temat stał się bardzo medialny w ubiegłym tygodniu, zwłaszcza w zestawieniu z bardzo dobrymi wynikami budżetu publikowanymi przez Ministerstwo Finansów.

Rocznie opłata miałaby przynieść ok 4 mld zł dochodu, jednak koszt społeczny ustawy wiązałby się ze znacznym wzrostem cen produktów i towarów w skutek automatycznego zwiększenia kosztów transportu i zaopatrzenia magazynów i marketów. Branża transportu drogowego zorientowana na obsługę klientów zagranicznych straci więc po raz kolejny element przewagi konkurencyjnej, będąc zmuszona podnieś ceny w celu rekompensaty za nowy podatek.

Przeczytaj również:

matlogistic-swieta-2017-min

Zdrowych i spokojnych Świąt

raport-transport-drogowy

Rosnące ceny transportu drogowego w UE

spoleczna-rada-konsultacyjna-min

Społeczna Rada Konsultacyjna przewoźników drogowych